Pravidla

 

Tato pravidla předpokládají, že už trochu znáte podobné hry a nemusíme vám vysvětlovat, co jsou to životy, apod. Když nebudete něčemu rozumět, klidně se (lépe v předstihu před akcí) ptejte organizátorů. Počítejte s tím, že během hry se mohou objevovat nová pravidla, dovednosti, stavby apod. Stále u sebe mějte pravidla (dovedností a povolání), tužku, papír, kostku a hodinky. 

Pravidlo ZERO znamená užívejte selský rozum 🙂

Bezpečnost na akci
Po celou dobu akce je povinnost každého hráče mít nasazené ochranné brýle i při spánku (pokud budete spícího zabíjet použijte pravidlo ZERO). Vyžadujeme brýle kategorie B. Při boji nablízko vám doporučujeme mít rukavice, vaše ruce vám za ně poděkují. Dále je přísně zakázáno užívat alkoholických a jiných návykových látek (cigarety jsou povoleny, nedopalky prosím odkládat do nádob s vodou) kdo bude přistižen při užívání těchto látek, bude okamžitě vyloučen z akce, bez možnosti vrácení registračního poplatku.

Herní a neherní

Pokud něco nedokážete naznačit reálně, popisujte to všem bez optání, hned jak by to zjistili („Jsme celí od krve.“ už na dálku a třeba, „lesknou se mi oči.“ až zblízka). Pokud si nejste jistí, co vidíte (např. vidíte masku bizona, ale nevíte, zda je velký jako člověk nebo jako dům), sami se hned ptejte „Co vidím?“. Rozlišujte herní a neherní informace, tj. věci týkající se hráče a týkající se postavy, kterou hráč hraje. Snažte se nevědět nic, co neví vaše postava, ani zbytečně neinformovat druhé. Neprozrazujte různá pravidla, ani věci, které jste vy (hráč) zaslechli třeba u organizátorů, ale vaše postava je neví. Nesnažte se zjišťovat, jak přesně funguje hra a jaká má kdo pravidla. Nechte si to až po hře (kdy i organizátoři prozradí všechna tajemství). Nezdržujte se mimo herní území nebo u organizátorů když nemusíte, a svoje herní věci noste stále u sebe (neschovávejte je někde pod kameny, jiná osoba nemá šanci je nalézt) věci si můžete schovávat na základně nebo save boxu u pana Tina. Při nezbytných neherních činnostech (toaleta, porada s organizátorem atd.) jste mimo hru. Nezneužívat!

Mrtvý nebo nehrající hráč se označí reflexní vestou. S touto osobou se nemluví, pokud vás daná osoba sama neosloví. Je povinností každého, kdo jede na akci, mít s sebou reflexní vestu a červené světlo. (pro označení nehrajících a mrtvých).

Organizátoři

Organizátoři (budou představeni na začátku hry) hrají svět okolo vás. Slouží jako nestranní soudci a rozhodčí, řeší nestandardní situace a nezvyklé nápady. Minimálně hlavní organizátor by měl být neustále k zastižení na svém stanovišti.

Snažte se omezit přerušení hry typu: přijdu někam, něco tam udělám a pak běžím za organizátory zeptat se, co se stalo. Buď s sebou vezměte organizátora na místo, nebo mu předem řekněte, co budete dělat a on vám řekne, co se stane. Věříme vám, že to pak zahrajete i přesto, že třeba víte, že pro vás následky budou osudné. Případně obejděte více míst a až poté jděte za organizátorem. Pokud vám ve hře cokoliv nevyhovuje (nesedne vám role, nudíte se, někdo vás štve, myslíte si, že někdo podvádí, zdá se vám něco příliš nevyvážené, nějaké pravidlo vás hodně omezuje apod.), nenadávejte si pro sebe, ale řekněte to hned organizátorům. Často s tím mohou něco udělat, jen o vašem problému zatím nevěděli. Upozorňujte na podobné problémy i na ostatní. Děkujeme.

Základna
Základny budou v rámci budov. Vaše základny jsou zcela herní. Základny nelze ničit, ani přesouvat. Základny lze prozkoumat, ale brát jen herní věciDo základny, je přísný zákaz házení DÝMOVNIC tzn. daná místnost.

 

Boj muže proti muži

Hraje se podle dlouhých zásahových ploch, tzv. velký neoprén, platná zásahová plocha je trup, paže až po zápěstí, zápěstí již nikoliv. Noha až po kotníky, kotníky a níže již ne. Dále je zakázáno útočit na hlavu, krk a rozkrok. Preference zbraní typu: hasáky, páčidla, kladiva, klíče atd. Pokud někdo donese meč zlobit se nebudeme. Pro tenhle styl boje se užívá dřevárenská zbraň. Pro boj můžete užít také gumové nože. Doporučujeme užití měkčích nožů, aby jste s nimi mohli bodat.

Podřezání

Pokud přijdu nenápadně k hráči a přiložím CHLADNOU zbraň (ostrou, nikoliv kladivo) a zahrajete podřezání/bodnutí do ledvin (OPATRNĚ) je to za SMRT.

Boj na dálku

Pro tento styl boje se užívá airsoftová zbraň, munice bude herně omezená Omezení: – Samopaly, útočné pušky: 130 m/s -Kulomet: 150 m/s – odstřelovací pušky: 180 m/s (snažte se střílet na bezpečnou vzdálenost). Měříme každou zbraň, i během akce namátkově – zbraně, které přesáhnou limit nebudou vpuštěny do hry! Zásobník pouze tlačný!!! Výjimka pro kulometčíky a CP, ti točné zásobníky můžou používat. Munici si nevozte. Ve hře bude zajištěna 0,25, 0,36 gramáž. Nestandardní zbraně (brokovnice, granátomet, apod.) hlaste dostatečně dopředu organizátorům (budou s tím na akci počítat a proberou to s vámi osobně).

Noční boj

Co se týče možnosti ručních světel pokud si je herně neseženete nemáte si čím svítit (nebojte se než se setmí, dostanete spoustu možností jak je sehnat). Boj s palnou zbraní (airsoft) Pravidlo ZERO. Boj se střelnou zbraní (luky, KUŠE atd.)  tady není moc co řešit dál než 15 m nedostřelíte a munice je bezpečná Boj na blízko- pravidlo ZERO. Buďte opatrní, na herním území se vyskytuje i dost blbý teren.

Luky a kuše

Luky a kuše mohou mít maximální nátah 15 kg a měkčení šípů a šipek musí mít v průměru minimálně 5 cm. Šípy musí mít dostatečně hluboký zářez.

Průběh boje muže proti muži

Při souboji silou úměrnou svému protivníkovi, neradi bychom se během akce zmrzačili. Každý zásah zasažený hlásí, prosíme aby jste přiznávali a nedocházelo tak k nepříjemným situacím typu, „On nepřiznává!“ atd. Zranění hrajete podle zásahu, když vás někdo sekne do hrudi nebo zad padáte k zemi s řevem (je možnost se ještě bránit, ale buďte prosím realističtí), popřípadě že jste přímo v místě kde se bojuje tak se odeberete kousek dál, aby jste nezavazeli bojujícím a nedošlo ke zranění.

Pyrotechnika

Veškerá pyrotechnika bude zajištěna organizátory, ale pokud si dovezete svou pyrotechniku, musí projít schválením a musíte si ji zajistit herně. Pravidlo ZERO.

Výzbroj a výstroj
Pokládáte si jistě otázku v jaké oblečení máte dorazit? To záleží na vaší straně frakci, kterou si zvolíte. Čím hezčí frakce, tím více předmětů do startu. Hezčí? To znamená, že frakce splňuje kostýmové požadavky a má mnoho hezkých a praktických doplňků. Pokud si nejsi jistý neboj se nám poslat fotku svého kostýmu na zhodnocení.

Cizí postavy
Ve hře můžete kromě ostatních frakcí potkat různé postavy. S některými můžete vyjednávat a něco u nich získat, mohou vám zadat úkol, lze u nich něco koupit apod. Ale také vás mohou podvést, okrást či napadnout. Občas není jednoduché poznat, kdo je hodný a kdo zlý. Můžete se k ostatním chovat jak chcete, ale počítejte s tím, že vaše chování může mít následky. Pokud například obchodníka zabijete a oloupíte, tak se sice napakujete, ale ztrácíte možnost nákupu a prodeje a také na vás může být vypsána odměna.

Mutanti
Zvláštní pozornost budeme věnovat mutantům. Tito tvorové jsou z drtivé většiny velice agresivní tzv. Budou na vás nabíhat, zběsile bodat. Ale nebojte se NPS budou velice důkladně nabrífovany, aby nedošlo ke zranění. Pokud se vám bude zdát že jsou až moc agresivní tzv. moc se vžívají do role řekněte nám to my to vyřešíme.

Okrádání
Obrat můžete mrtvolu, zajatce či omráčenou postavu, nebo někoho kdo s tím souhlasí (má nůž na krku ?) Okradený vám musí vydat jen ty věci, které má na místech, která jste prohledali (zahrajte to). To znamená herní itemy, neosobní věci. Neschovávejte nic do ponožek, podprsenek atd.

Zajatci
Zajatce musíte reálně svázat (nebuď blbec).

Samozřejmě lze spoutání upřesnit („můžeš dělat malé krůčky“, „máš roubík“, „přivazuji tě k tomuto stromu“ apod.) Pouta lze přetnou pěti řezy ostřím zbraně (ne reálně!). Takto se může osvobodit i sám zajatec o zapomenutou zbraň. Můžete také použít policejní pouta (nebuď Alan neztrať klíče). Ke svázání potřebujete herní předmět provaz. Je přísný zákaz používat eska pasky, rychlo pouta, policejní pásky.

Mučení

Zajatcům reálni nikdy neubližujeme či nevyhrožujeme. Mučení probíhá způsobem že musíte zajatce do 1 minuty rozesmát bez fyzického kontaktu (vtipem, scénkou … buďte kreativní). Pokud se zajatec zjevně zasměje, musí vám popravdě vydat 1 informaci. Pokud zajatce do minuty nerozesmějete, můžete opakovat po 10 minutách. Jedním úspěsným rozesmátím můžete získat pouze jednu informaci, lze také po 10 minutách opakovat.

Jak poznám mrtvolu?

Přes den má na sobě reflexní vestu. V noci červeně blikající světlo. Mrtvola s ostatními hráči nemluví, neprozrazuje pozice nepřítele ani skryté herní překážky.

Životy a mdloby

Používá se bez životový systém tzv. kam dostanete zásah, takové zranění hrajete. Pořádně hrajte zranění a neprocházejte se s úsměvem když máte průstřel hrudi. Zranění se samo neléčí, sežeňte si lapiducha, který vám prodlouží „životnost“ a nebo doktora, který vás za dobu X vyléčí úplně. Pokud uběhne 5 minut od zásahu umíráte. Vyplníte „list smrti“, který dostanete na začátku hry a zanecháte všechny herní věci na místě smrti. Pokud jste v agonii a někdo zahájí první pomoc „oživí“ vás, ale stále musíte vyhledat doktora. Pokud vás někdo v agonii dorazí umíráte okamžitě a poté si dojdete pro novou postavu. V agonii a ani jako mrtvola, nevnímáte co se kolem vás děje a nic neděláte. Sedněte si nebo lehněte, případně se kus posuňte, abyste nepřekáželi v boji. Agonie a smrt lze předstírat. Po probrání z agonie si nepamatujete posledních 5 minut před ztrátou vědomí. Pečlivě to hrajte!

Radiační bouře

Vždy +- 5 minut před příchodem bouře se bude hlásit rozhlasem, tenhle časový náskok pro ukrytí lze zvýšit pomocí meteostanice, kterou můžete postavit ve hře jen jednu. Časový rámec se zvýší podle výkonu stanice (záleží na vaší fantazii a kreativitě). Jak se bránit? Je několik způsobů. Postavíte si bunkr z dané surovin a přečkáte bouři. Bunkr má omezenou kapacitu (1 metr čtvereční na člověka), dále musí mít přetlakovou komoru a větrací systém. Pokud chcete být venku mimo bunkr a přežít bouři musíte mít masku, buď plynovou a nebo vaší vyrobenou, ale musí vypadat jako plynová maska. Dále proti chemický oblek. Pokud budete mít tuhle ochranu i nadále budete dostávat určitou dávku radiace, která se projeví asi po 15 minutách ( nevolnost, zvracení, mdloby zharajte si) po 30 minutách po ozáření se dostáváte do kritického stavu a do hodiny po ozáření umíráte ve strašných bolestech ( pěkně si to zahrajte). Tomu všemu se dá předejít protiradiačními léky ty vám dávají 100% ochrany na 15 minut a nebo láhev „alkoholu“ (láhev od alkoholu a obsahem vody či šťávy,) ta vám dává ochranu 1 láhev 5 minut 100% ochrany (po jedné láhvi už jste dosti opilí zahrajte si), ale v obou případech musíte splňovat podmínky masky a obleku.

Pohyb v bouři- nesmí se běhat (max. rychlí krok), pouze některé bytosti v ni můžou běhat. Abychom umožnili nosit v bouři klasické vojenské masky zavedli jsme zákaz palby z palných zbraní tzv. pokud jí vytáhnete bude okamžitě zničena bez možnosti opravy. Zbraň smíte mít schovanou ve vaku. Pokud nesplňujete žádné z ochranných prvků okamžitě umíráte na místě (hezky si zahrajte).

Radiace

Radiace funguje na dotek. Určité předměty budou označeny jako radioaktivní. Pokud se dotkneš ozářeného předmětu nebo radioaktivní bytosti dostáváš četnou dávku radiace a musí ti být do 15 minut podány protiradiační léky jinak radiaci podlehneš a umíráš (pěkně si zahrajte).

Zásah do zbraně

Pokud vás soupeř zasáhne do střelné nebo palné zbraně a to jak chladnou, palnou či střelnou zbraní. Zahlásíte „zbraň!“. Tímto jste nebyli zraněni ale vaše zbraň je požkozena a potřebuje opravit (vyhledejte puškaře). Zásah do střelné zbraně zbraň zničí a musíte si vyrobit novou.

Smrt

Pokud zemřete,  jdete na mrtvoliště kde strávíte 1 hodinu, poté začnete hrát novou postavu. Není možné vybít nějaký klan, či skupinu. Vyberete si dovednosti (mohou být stejné i zcela jiné), obdržíte něco málo věcí či surovin do začátku a pokračujete ve hře.

Smrt frakce

V závěrečném střetu dojdou dané frakci tzv. oživení (virtuální počet vojáků). Pokud někdo tedy zemře v závěrečném střetu vrátí se na svoji základnu kde bude pověřená osoba která si poznačí smrt vojáka. Hráč se po ohlášení a zapsání smrti oživuje do vyčerpání posledního virtuálního vojáka a následném vyhlazení frakce. Pro frakci to znamená to nejhorší – byl to pro ni „Poslední den na Zemi“.

Smrt významné osoby

Hned pro ujasnění, kdo je významná osoba. Může to být vůdce frakce, příběhově důležitá postava atd. Pokud zemře příběhově důležitá postava a má nějaké informace, tak si je vezme sebou do hrobu a už nebude žádná možnost jak informaci získat (proto doporučujeme vyhýbat se střelbě na potkání, můžete zkomplikovat hru nejen sobě, ale i ostatním).

Ohranné pomůcky
Ochranné pomůcky jako balistické vesty, helmy apod. vám zajistí dostatečnou ochranu tzv. pokud do ní dostanete zásah nepočítáte si ho, zahlásíte „vesta apod.“ Poté je daná pomůcka poškozena (zajdi za zbrojířem ten ti vymění pláty). Pozor! Tyto věci si budete muset vyrobit, takže když s tím přijedete neznamená že to budete mít i herně.

Herní předměty
Ve hře koluje celá řada herních předmětů (suroviny, zbraně, předměty, dokumenty apod.) Osobní majetek hráče (kostým, zbraně a případné doplňky) se nesmí krást ani používat bez souhlasu majitele! Když někomu „ukradnete“ zbraň, tak on ji odloží a vy začnete používat svoji zbraň, která dosud „nebyla vyrobena“.

Ve hře můžete narazit na různé druhy předmětů – glejty, který vás opravňuje užívat znázorněnou věc. Fyzické předměty budou označeny lepítkem se symbolem akce, aby nám nedocházelo k situacím, že někde najdete něco o čem si budete myslet, že je to herní předmět.

Co si nenajdeš, nekoupíš, nevyrobíš či neukradneš nemáš ?

Obchodování
Funguje Bártův (směnný) obchod. Cena věcí se u každého obchodníka může lišit, ale obecně velmi cenné jsou cigarety, alkohol, léky a jiné herní předměty.

Nosnost
Každý předmět něco váží(bude napsáno na kartičce předmětu) A každá surovina váží 1 jednotku váhy. Každý dokáže unést 50 jednotek váhy, bez batohu či jiného zavazadla, ale pokud naleznete nějaký předmět, který je těžký a nemáte zavazadlo, můžete si pozvat kolegu který vám pomůže tzv. ponesete předmět spolu a vaše nosnost se sečte.

Obchodníci

Ve hře se pohybuje několik obchodníků každý má jinou nabídku zboží, každý může přijímat různé typy plateb, může být buď mobilní nebo statický. Pokud obchodníka zabijete a okradete. Ve hře se už neobjeví tzv. nikdo ani vy ani nikdo jiný nemůže už nakupovat daný sortiment. 

Sběr surovin

Provádí se tak, že přijdete k dané lokaci, v čas kdy produkuje si zahrajete těžbu a odnesete si počet dané suroviny. Při těžbě vás můžou napadat, při odnášení hrajete nesení dané suroviny. Nemělo by se s nimi běhat, přece nesete těžký kámen nebo nůši konopí a blbě se s tím běhá. Toto platí pouze pokud toho neseme větší množství a ne, když si odnáším dva klacíky (jednu surovinu apod.). Každá surovina má jednu jednotku nosnosti.

Základní suroviny Jsou: kámen, zlato, dřevo, tuhé palivo, železná ruda, ocel, semínko technického konopí.

Kámen – složí ke stavbě zdí a různých budov.

Zlato – jeho hlavní úkol ve hře je zajišťovat vodivé materiály.

Dřevo – slouží ke stavbě základů budovy a některým ponkům.

Tuhé palivo – slouží k tvoření ocele a celkově k živení plamene.

Železná ruda – její hlavní účel je k výrobě oceli.

Ocel – slouží k výrobě chladných zbraní, šípů a šipek. Také ke stavbě budov.

Semínka technického konopí – vyroste vám technické konopí a z něj můžete vyrobit lano.

WORK IN PROGRESS!!!

Lokace
Některá zajímavá místa budou popsána pomocí lokace. S některými lokacemi můžete něco dělat, něco zde najít, lokaci změnit apod. Často je to řešeno formou tzv. gamebooků. To jsou papíry A4 v průhledných deskách pověšené ve výšce očí někde na stromě. Na těchto papírech je popsáno nějaké zvláštní či zajímavé místo, které se zde jakoby vyskytuje (vrakoviště, vypálená vesnice apod.) na výběr z několika možností a po zvolení si přečtete příslušnou další, neveřejnou, část textu a zařídíte se podle ní. Nečtěte zakryté části bez vyzvání! Pokud chcete na lokaci dělat něco, s čím její popis nepočítá, domluvte se s organizátorem.

Můžete ale narazit i na lokaci, která je znázorněná fyzicky jen s popisem o co jde či s instrukcemi co máte dělat např. dojít pro organizátory.

Pokud hráč nedisponuje herním předmětem baterka nebo svítilna či něco podobného, nesmí si na lokace svítit (pokud máte cigáro, posvítit si můžete, ale nezapalte to :D).

WORK IN PROGRESS!!!

Postavy
Každý z hráčů hraje předem zvoleného „hrdinu“. Kromě vašich reálných schopností (dobře šermuji, rychle běhám, nebojím se, …) má každý hráč do začátku 10 herních bodů k rozdělení. Jejich seznam je ve zvláštním dokumentu, který bude ZDE. Bez zvláštních schopností můžete bojovat jen s tesákem (do 60 cm) . Aby jste si nemuseli pamatovat všechny věci o vaší postavě, přineste si s sebou deník (stačí malý sešit A5). Tento deník není herní, tudíž si do něj nezapisujte herní informace typu „Kde je základna těch a těch…“ (role-play).

Dovednosti:

Každá postava může neomezeně navštěvovat lokace a číst si veřejný popis. Avšak k využití věcí jako jsou palné, střelné a chladné zbraně musíte mít danou dovednost. Určité dovednosti vám mohou dovolit dozvědět se o dané lokaci něco navíc, nebo tam provést nějakou specifickou činnost. Jedeme podle bezživotového systému. To znamená, kam to dostanu tam hraju zásah (na úvodním brífinku a doufejme i v připravovaném instruktážním videu bude názorně předvedeno, jak by to mělo vypadat). Každá postava má 10 bodů dovedností které si může rozdělit mezi všechny 3 kategorie, cena je u dovednosti uvedena v bodech. (během hry bude možnost získat další body dovedností nebo i dovednosti samotné).

Seznam dovedností: Dovednosti-LD